Seoses KIK-i projektiga sai Koonga Kool minna 6. septembril Vormsi saarele õppepäevale “Lindude ränne”.
Väljasõit kooli juurest oli 5:45 ja hakkasime sõitma Rohuküla sadama poole. Sadamas läksime praamile ja kohale jõudnud, suundusime Rumpo matkarajale, kus toimus piknik ja peale seda matk Rumpo matkarajal.
Rannaniitudel toimetasid šoti mägiveised ja pesitsesid paljud linnud. Mägiveised olid seal selleks, et nad ranna ääred puhtaks sööksid, nii saavad linnud seal pesitseda. Nägime palju linde, näiteks kurvitsaid, kahlajaid, palju kuldnokki, rägaparte, kühmnokk-luiki, sinikael-parte, haigruid, kormorani ja noort merikotkast.
Huvitav oli see, et teeviidad, mille järgi matkarajal peaks orienteeruma, olid kõik katki ja seda sellepärast, et mägiveised käivad nende vastu end sügamas.
Matkarajal oli 2 vaatetorni, kust sai binoklitega vaadata linde ja imelist loodust nautida.
Vormsil on külade nimed rootsi keeles, sest saar kuulus vanasti Rootsile.
Giid rääkis ühe loo, milles peremees oli viinud enda lambad Pasilaiule sööma ja kui ta oli neid seal vaatama läinud, olid mõned lambad maha murtud. Lõpuks said jahimehed teada, et tegu oli šaakaliga ja ta saadi hiljem kätte.
Kuna meil jäi peale söömist arvatust rohkem aega üle, siis me käisime ühe väga suure kivi juures ja vaatasime kirikut. Kiriku juures oli üks Vormsi enda rist. See oli rist, mille ümber oli ring ja see kõik oli kivist, sest vanasti võeti tavalised ristid haudadelt ära, et nendest loomadele aedu teha.
Päeva lõpuks läksime Sviby sadamast praamile ja maha tulime Rohuküla sadamas ja sealt edasi kooli juurde, kust kõik said koju minna.
Õppisime tundma uusi huvitavaid linde, kes seal pesitsevad, ja nägime neid ka lähemalt. Saime rohkem teada saare liigirikkast elust.
Jane Burk, 8. klass